Sme profesionáli vo svojom odbore. Pozrite si naše články, ktoré Vám môžu pomôcť pri predaji, či kúpe Vašej nehnuteľnosti. Nájdete tu nielen problémy, ale aj rady z praxe od našich kolegov, či spolupracovníkov. Ak ste nenašli odpoveď, neváhajte nám napísať.
Máte konkrétny problém? Napíšte nám ho a odpoveď nájdete v tejto sekcii.
Chováte vo vašej nehnuteľnosti psa, mačku, škrečka, morča, korytnačku, papagája, prípadne iného domáceho miláčika? Pri ktorom domácom zvieratku sa musíte registrovať na miestnom úrade a za ktoré sa platí ročná daň?
Dedíte nehnuteľnosť a potrebujete poradiť? Ako je to s oceňovaním pre notára, čo očakávať, na čo sa pripraviť? Spustili sme pre vás našu novú stránku, ktorá sa venuje danej problematike.
Ako pri kúpe, tak aj pri predaji nehnuteľnosti je potrebné robiť kompromisy, či už pri cene, termínoch odovzdania, či iných požiadaviek kupujúceho.
Vyjednávanie o cene nehnuteľnosti je kľúčovým krokom pri jej kúpe, ale ak nechcete, aby rokovania vám znechutili vašu nehnuteľnosť ešte pred nasťahovaním, je potrebné vedieť robiť aj kompromisy.
Predali ste, či kúpili nehnuteľnosť a podpísali potrebné zmluvy, možné problémy ešte neskončili. Čo sa môže pritrafiť pri odovzdávaní nehnuteľnosti a s čím všetkým sme sa stretli aj my?
Aké sú dodatočné náklady okrem uvedenej ceny pri nehnuteľnosti? Čo je zahrnuté v cene a s čím treba ešte počítať? Aké sú často mylné predstavy zúčastnených strán?
Plánujete si kúpiť investičnú nehnuteľnosť v dovolenkovej destinácii a prenajímať ju turistom. Potom zbystrite pozornosť, nemusí sa vám to oplatiť a môžete výrazne prerobiť. Mestá po celom svete už zavádzajú pre takéto nehnuteľnosti opatrenia!
Plánujete kúpu nehnuteľnosti od developera? Aká je bežná platba pri stavbách, ktoré ešte nestoja alebo nie sú skolaudované? Koľko môže žiadať developer dopredu a čo odporúčame.
Vplyv digitalizácie a blockchainu na realitné transakcie bude pravdepodobne v blízkej dobe čoraz väčší, aké budú výhody a čo všetko prinesie táto technológia na svetovom realitnom trhu?
V dnešnej dobe je ťažké nájsť kvalitného majstra, prípadne firmu na prerábku nehnuteľnosti. Na čo si dať pozor, aby ste neboli oklamaný a dokonca neprišli o zálohu...
Nešťastie nechodí po horách, ale po ľudoch. Nie každý záujemca o nehnuteľnosť je potencionálny kupujúci, viete pri predaji naozaj, koho si púšťate do svojej nehnuteľnosti? Obhliadka je ideálny spôsob ako si ju prezrieť...
Hľadáte si podnájom? Viete, že aj v tejto sfére je možné naletieť podvodníkovi? Áno, už sa to stalo nejedenkrát. A na čo si dať pozor pri hľadaní nájmu, aké sú praktiky podvodníkov?
Plánujete investovať vaše úspory a rozhodli ste sa pre nehnuteľnosť? Akú investíciu si vybrať a čo odporúčame? Na čo myslieť a aké sú výhody investície do nehnuteľnosti?
Dôvera sa nie vždy vypláca, dokonca to platí aj pri vzdialenejších rodinných príslušníkoch. Ako prísť o nehnuteľnosť za zlomok ceny z dôvodu potreby pôžičky si povieme v dnešnom článku, ktorý je z reálneho života.
Predaj nehnuteľnosti si vyžaduje kvalitnú prezentáciu a širokú inzertnú stratégiu, aby sa maximalizovala šanca na úspešný predaj. Kvalitne spracovaný inzerát s profesionálnymi fotografiami a detailným popisom dokáže zaujať správny typ...
Najčastejšie realitné podvody sú falšované dokumenty, podvodné zálohy, skryté právne ťarchy a nepoctivé realitné kancelárie. Ako sa týmto podvodom vyhnúť?
Lokalita je kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim hodnotu nehnuteľnosti. Tento článok vysvetľuje, ako blízkosť k službám, bezpečnosť, komunita, rozvojové perspektívy a prírodné prostredie môžu zvýšiť atraktivitu nehnuteľnosti...
Rozmýšľate nad kúpou nehnuteľnosti od developera, prípadne z papiera? Aké je najväčšie riziko a môže sa stať, že prídete o úplne celú zaplatenú zálohu? Je kúpa pred kolaudáciou naozaj taká výhodná a bezpečná?
Čo všetko je potrebné vedieť pri práci realitného makléra? Čo čaká nováčika a na čo všetko sa musí pripraviť? Dokáže robiť túto prácu každý a na čo by mal záujemca myslieť?
Šetríte za teplo kde sa dá a prišlo vám podstatne viac platiť za rok 2023? Môže za to zákon, ktorý sa prejavil do cien energií za byt poprvé pri vyúčtovaní 2024. O čom hovorí, aká je zmena a ako sa to týka vás?
Financovanie výstavby a obnovy bytového fondu prostredníctvom štátnej podpory - aké sú výhody a nevýhody, kto môže podať žiadosť a na aký účel môžete žiadať peniaze?
Čo treba robiť, keď na LV nie sú zapísané drobné stavby, ako prístrešok, altánok a podobne? Je treba stavebné povolenie, aké úrady je potrebné navštíviť?
Nové poplatky na katastri platné už od 1.4.2024 zvýšia ceny za bežné úkony a to o 40 až 70%, za čo všetko si predávajúci/kupujúci priplatia najčastejšie?
Pri kúpe alebo prenájme nehnuteľnosti je dôležité byť obozretný, aby ste nenaleteli na podvodný inzerát. Prinášame niekoľko tipov, ako sa chrániť.
Stalo sa aj vám, že ste si objednali služby stavebnej firmy alebo živnostníka na rekonštrukciu/stavbu vašej nehnuteľnosti a nepodpísali ste žiadnu zmluvu o dielo? Aké sú šance na neskoršie reklamácie?
Pokazil sa vám v byte, či rodinnom dome elektrospotrebič a kúpili ste si nový? Ako sa zbaviť starého spotrebiča, aké sú možnosti a čo by ste určite nemali robiť? Viac v našej poradni.
Na čo je príspevok určený? Aké sú podmienky získania tohoto príspevku? Aký je postup mesačného príspevku od štátu na zvýšenú splátku úveru na vašu nehnuteľnosť od 1.1.2024?
Tento jednorazový, mimoriadny daňový bonus zo zvýšenej splátky úveru na bývanie, ktorý si bude možné uplatniť len v rámci zdaňovacieho obdobia za rok 2023. Ako treba postupovať a aké sú podmienky pre jeho získanie?
Ako a prečo si uplatniť daňový bonus pre mladých? Aké sú podmienky, ak ste podpísali zmluvu pred a po 1.1.2024 a máte na bonus vôbec nárok? Aké zmeny prijala vláda pre nasledujúce zdaňovacie obdobie?
Čo je eternit a azbest? Prečo sa ho ľudia obávajú? Ako sa likviduje, aké sú zákony a legislatíva v prípade, že vaša nehnuteľnosť je z neho postavená? Mám strechu domu z eternitu/azbestu, čo mám robiť?
Ako je to pri prevode polovice nehnuteľnosti druhej osobe a s platením dane pri následnom predaji do 5 rokov? Platí sa daň aj v tomto prípade?
Čo znamená energetický certifikát budovy a pre ktoré budovy je povinný? Kedy ho budeme potrebovať a aká je cena takéhoto certifikátu?
Ak sa rozhodnete búrať hospodársku budovu, starý pôvodný dom alebo aj stenu v byte, musíte informovať stavebný úrad. Odstránenie stavby je možné vykonať podľa stavebného zákona §88 - §97 len na základe nariadenia alebo povolenia stavebného úradu.
Hľadáte nehnuteľnosť v historickom centre mesta? Aké sú výhody a nevýhody kúpy takéhoto bytu, či celej budovy, na čo myslieť a aké obmedzenia vás čakajú?
Aké sú podmienky na dotáciu obnovy nehnuteľnosti? Čo všetko musíte spĺňať, na čo si dať pozor a aká najväčšiu dotáciu môžete dostať?
Aké sú všeobecné pravidlá pre výrub drevín v I. stupni ochrany prírody? Čo potrebujete vedieť a kedy súhlas nepotrebujete?
Prečo potrebujeme dať vypracovať znalecký posudok k nehnuteľnosti? Čo všetko obsahuje, aké k nemu potrebujeme dokumenty a koľko stojí?
Matterport, videoobhliadka, profesionálne fotografie, pôdorysy a vizaulizácie - to sú dnešné moderné technológie pre čo najlepšie odprezentovanie vašej nehnuteľnosti. Prezentáciu pri predaji nikdy nepodceňujte...
V prípade, že chcete predať nehnuteľnosť ste sa určite stretli so slovom Matterport alebo 3D sken nehnuteľnosti. Ak nie, tak určite pri pozeraní inzerátov na neho narazíte a nebudete ani vedieť, že ide práve o toto zariadenie.
Investovanie do dovolenkových nehnuteľností má aj svoje nevýhody, na ktoré vás možno nikto neupozorní. Skôr ako sa rozhodnete investovať či už do apartmánov, bytov alebo prímorských domov, mali by ste vedieť...
Máte peniaze navyše a chcete investovať do nehnuteľnosti? Nie však bežnej, ale do dovolenkovej, ktorú by ste mohli využívať aj vy a následne by ste na nej zarábali? Aké sú top lokality na Slovensku a ako si vybrať?
Investovanie do zahraničných nehnuteľností má nie len výhody, ale aj úskalia. Na čo je dobré myslieť a čo všetko môžete očakávať? Pre akú lokalitu sa rozhodnúť a s čím počítať?
Či už chcete mať doma romantickú atmosféru tepla domova, alebo využívať ako doplnkový, prípadne aj primárny zdroj tepla, tak potom sú krbové kachle riešenie, ktoré hľadáte.
Zvažujete bývanie v centre mesta? Aké sú výhody a nevýhody a na čo je treba sa pripraviť? Pozrite si zopár našich rád.
V prípade, že sa rozhodnete kúpiť svoju vlastnú nehnuteľnosť prostredníctvom hypotekárneho úveru, je dobré vopred vedieť, aké nehnuteľnosti banka akceptuje...
Chcete sa stať profesionálnym realitným maklérom? Ako si vybrať a ako zmeniť svoju profesiu čo najrýchlejšie? Aké sú možnosti vzdelávania a štartu v realitách, čo je dobré vedieť?
Kupujete byt na prízemí domu, na čo je dobré myslieť a s čím treba počítať? Aké sú výhody a nevýhody takéhoto mestského bytu?
Výber pozemku pre svoj nový domov je kľúčový faktor, dokonca oveľa dôležitejší ako ten, aký dom na ňom nakoniec postavíte. Pozrite si 7 rád, čoho sa vyvarovať a na čo si dať pri výbere pozor.
Pri kúpe vášho vysnívaného bytu by vaším hlavným kritériom mala byť práve lokalita nehnuteľnosti. Na čo všetko by ste mali brať ohľad a čo je najdôležitejšie?
Ako správne triediť odpad vo vašej obci? Čo patrí do ktorého kontajnera a na čo si dať pozor? Kam vyhodiť starú práčku, nábytok, či iný nadrozmerný odpad?
Čo je vlastne mobilný dom a potrebujem naň stavebné povolenie? Ako realitný maklér sa s týmito otázkami od klientov, ktorý zvažujú aj alternatívne spôsoby bývania, stretávam pomerne často. Ak patríte k nim aj Vy a táto téma Vás zaujíma, tak čítajte ďalej.
Končí sa vám fixácia vašej aktuálnej hypotéky a chcete vedieť aké máte možnosti? Musíte pokračovať vo svojej banke s vyššou úrokovou sadzbou, ktorú vám ponúkla banka alebo máte iné možnosti?
Zobrať si hypotéku je väčšinou celoživotný záväzok a nemali by sme to brať na ľahkú váhu. Aktuálna situácia vám možno dovoľuje zobrať hypotéku vo vysokej výške, ale bude to tak aj o 30 rokov? Na čo je dobré myslieť pri hypoúvere do budúcna?
Ako realitný maklér sa často stretávam s otázkami týkajúcimi sa balkónov, lodžií a terás. Aký je medzi nimi rozdiel? Ako sú definované v slovenskej legislatíve a musí sa platiť do fondu údržby a opráv?
Kedy je výhodnejšie bývanie v podnájme a kedy vo svojom? A prečo býva v zahraničí neporovnateľne viac ľudí ako u nás? Aký je trend a nevýhody?
Predať, či nepredať svoju nehnuteľnosť? Aké sú výhody a na čo je treba myslieť pri predaji svojho bytu, či domu, ktorý sa stal nadbytočný?
Vlastniť nehnuteľnosť na prenájmu je jedna z možností bezpečného uloženia finančných prostriedkov. Aké sú výhody a nevýhody pri prenájme, na ktoré musíte myslieť a počítať pri výpočte zisku?
Od 1.9.2023 platí nový zákon o mimoriadnych splátkach hypotéky. V tomto článku vám ukážem možnosti takýchto splátok hypotéky a dôležitosť finančnej rezervy.
V súčasnej dobe je stále populárnejšie bývanie v mobilnom dome. Jedná sa o plnohodnotné bývanie. Aké sú jeho výhody a nevýhody? Čo treba vedieť a vybaviť, ak sa rozhodnete takýto dom kúpiť?
Chystáte sa na predaj vašej nehnuteľnosti či už sám alebo cez realitnú kanceláriu? Z dlhoročných skúseností máme pre vás rady, ktoré vám môže ušetriť tisíce, až desaťtisíce eur...
Prenájom bytu v súčasnej dobe patrí medzi najlepšie protiinflačné ochrany. Predsa len, zabezpečí vám to každý mesiac pokrytie viacerých výdavkov, a to sa skutočne oplatí. Na čo si mám dať pozor a na čo myslieť pri zmluve?
Dnes je otázkou najmä mladých ľudí, kedy je ten správny čas na hypotéku? Ako dobre viete, musíte mať nasporených aspoň 20 % z celkovej sumy hypotéky, ktorú si chcete zobrať.
Aktuálna situácia na realitnom trhu postihla najviac novostavby a developeri majú najväčší problém predať už postavené nehnuteľnosti, nie to ešte predaj z papiera...
Investovanie do nehnuteľností môže byť podnikaním a to až veľmi komplexným, najmä pokiaľ ide o právne a finančné aspekty. Preto sa pozrime na to, čo je dobré vedieť...
Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku prešiel v uplynulých rokoch významnými zmenami, ktoré odrážajú zmeny v ekonomickom, sociálnom a politickom kontexte nie len u nás, ale aj vo svete. Čo všetko ovplyvňuje vývoj cien?
Kúpiť alebo nekúpiť investičnú nehnuteľnosť. A čo to je investičná nehnuteľnosť a aké parametre by mala spĺňať? Je teraz ten správny čas a na čo si dať pozor?
Vlastníci investičnej nehnuteľnosti majú tri možnosti na vyťaženia maxima a zhodnotenia investovaných peňazí. Dlhodobý prenájom, prenájom tybu Airbnb a prenájom cez firmu. Pozrime sa na to bližšie.
Príklad z praxe - zdedili ste nehnuteľnosť po starých rodičoch, ktorú však plánujete, čo najskôr predať. Čo treba robiť, keď zistíte, že na pozemku sa okrem pekného, staršieho domčeka nachádza hospodárska budova, ktorá nie je riadne zapísaná?
Novostavby postihla aktuálna predajná situácia asi najviac, aké sú možnosti developerov a prečo sa ceny znižujú minimálne? Vydrží developer neznižovať cenu, alebu kupujúci nekupovať drahé nehnuteľnosti.
Je vám aktuálna nehnuteľnosť malá a potrebujete väčšiu? Alebo naopak, váš byt, či rodinný dom je pre vás už veľký a chcete niečo menšie. Aký sú možnosti pri výmene, aký je najlepší postup, na čo si dať pozor a aké problémy môžu nastať?
Základné informácie o poistení nehnuteľnosti a domácnosti, na čo netreba zabúdať a ako správne nastaviť poistnú sumu.
Plánujete kúpu nehnuteľnosti? Na čo sa treba pýtať a čo si všímať pri obhliadke svojho vysnívaného domu, či bytu a na čo nikdy nezabudnúť?
Koniec fixácie hypotéky, aké mám možnosti, čo robiť aby som mal najnižšie úroky a neprichádzal tak o stovky eur mesačne. Do kedy mám čas na zmenu banky?
Ako je to s parkovaním áut na chodníkoch v obciach? Čo hovorí nový zákon, ktorý nadobúda platnosť od 1.10.2023 a aké sú výnimky? Ako parkovať v mestách, kde je málo miest?
Prinášame vám tri najčastejšie podvody developerov, na ktoré si treba dať pozor a ktoré najčastejšie používajú pri predaji nehnuteľnosti z papiera.
Čo je aukčný - licitačný predaj nehnuteľnosti, čo kto takýmto predajom/kúpou získa, ako prebieha licitácia nehnuteľnosti, aké sú jej výhody a nevýhody.
Home staging je profesionálna príprava, upravovanie a prezentácia nehnuteľnosti, aby bola atraktívna pre potencionálnych záujemcov o jej kúpu, prípadne nájom...
Pozrite si len zopár dôvodov, prečo je dobré osloviť pri predaji svojej nehnuteľnosti profesionálnu realitnú kanceláriu.
Pri stanovení ceny nehnuteľnosti je dôležité vziať do úvahy niekoľko kľúčových faktorov, na ktoré treba brať ohľad a triezvo sa pozerať na svoj byt, dom, chalupu či pozemok.
Existuje niekoľko dôvodov, prečo máme tendenciu nadhodnocovať cenu našej nehnuteľnosti oveľa vyššiu a až neprimeranú.
Plánujete predať svoju nehnuteľnosť a chcete, aby ste svojou inzerciou zaujali čo najviac potencionálnych záujemcov? O tom, či budúci kupujúci bude mať záujem ísť si nehnuteľnosť pozrieť rozhoduje, či ho zaujala prezentácia vašej nehnuteľnosti. A pri vytváraní prezentácie/inzercie sú kvalitné fotky absolútne kľúčové. V tomto článku vám prinášam 5 tipov, ako nafotiť svoju nehnuteľnosť ako profesionál a prilákať tak viac záujemcov o kúpu.
Ako realitný maklér viem, že základným dokumentom pre každého vlastníka pozemkov a nehnuteľnosti je list vlastníctva. Tento dokument obsahuje dôležité informácie o nehnuteľnostiach a oprávnených osobách k nim. V prípade, že sa chystáte predávať alebo kupovať nehnuteľnosť, je to najnákladnejší dokument a tento článok Vám pomôže zorientovať sa v pojmoch a informáciách, ktoré v liste vlastníctva nájdete.
Katastrálny úrad je štátna inštitúcia, ktorá zabezpečuje evidenciu nehnuteľností a práv s nimi spojených. Jeho hlavnou funkciou je vedenie katastra nehnuteľností, ktorý obsahuje informácie o vlastníkoch...
V tomto článku sa spoločne pozrieme na 5 častých chýb, ktorých sa predávajúci často dopúšťajú a pre úspešný a bezproblémový predaj nehnuteľnosti je dobré sa im radšej vyhnúť.
Mnohí ľudia uprednostňujú, alebo sa dajú nalákať na kúpu nehnuteľnosti priamo od developera. Na čo je dobré si dať pozor v prípade kúpy z papiera, či nedostavanej stavby?
Predaj alebo kúpa nehnuteľnosti je životná skúsenosť, ktorú nezažívame veľa krát v živote. Rady ako zvládnuť stres pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti.
Nech už si o realitných kanceláriách myslíte čokoľvek, dostanete sa do životnej fázy, v ktorej niektorú z ich služieb budete potrebovať. Laik sa len veľmi ťažko zorientuje v divokých vodách realitného biznisu a bez realitnej kancelárie...
Pozor na úhradu dane z prenájmu nehnuteľnosti. Kedy musíte platiť daň z prenájmu nehnuteľností?
Od akého dátumu sa počíta vlastníctvo 5 rokov - oslobodenie od príjmu z predaja?
Základom predaja nehnuteľnosti v exekúcii je kontaktovanie samotného súdneho exekútora. Pri predaji v takejto situácii rozhodne doporučujem osloviť skúseného realitného makléra.
Môžete postaviť s partnerom rodinný dom bez toho, aby ste ho museli pridať ako majiteľa pozemku pod ním?
Chcem predať byt a následne kúpiť dom. Je možné zrealizovať proces tak, aby som záložné právo v prospech banky preniesla na novú, kupovanú nehnuteľnosť?
Vyberáte si byt, chystáte sa na obhliadku a v hlave si dookola opakujete, na čo všetko si máte spomenúť, na čo sa opýtať, čo si overiť? Prinášame pár tipov, ktoré vám pomôžu pri kúpe nehnuteľnosti.
Názor typu – za takú cenu bytu si postavím rodinný dom, už žiaľ dávno nie je realitou. Ceny stavebných materiálov šli rovnako extrémne hore, ale o tom už v nasledujúcom článku.
Určite ste si všimli, že ceny nehnuteľností stále rastú. Dokedy bude táto situácia trvať? Predpokladá sa, že ceny budú naďalej rásť. Prečo?
Životná situácia či rôzne okolnosti môžu viesť k tomu, že budete musieť predať svoju nehnuteľnosť skôr, ako vyplatíte hypotéku. A aké sú možnosti a ako postupovať?
Odhadnúť cenu vašej nehnuteľnosti nie je až také ľahké, ako by sa mohlo zdať a má na ňu vplyv veľmi veľa faktorov. Ktoré, a aké sú tie základné, sa dočítate v tomto článku.
Do akej sumy mám pozerať svoju vysnívanú nehnuteľnosť? Koľko je tak akurát, a do akej výšky si mám zobrať hypotéku? Základné otázky našich klientov, ktorý si chcú kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť.
Prišiel som o prácu a chcel by som sa stať realitným maklérom. Je to možné, aj keď som robil niečo úplne iné a som vo vyššom veku? Existuje niečo ako rekvalifikačný kurz?
Dá sa predať byt s dlhom u správcu nehnuteľnosti a vyplatiť tento dlh z následného predaja? Ak je to možné, aký je prípadný postup pri predaji?
Kupujete pozemok? Nezabudnite si ešte pred kúpou overiť viacero dôležitých vecí, aby ste potom nebanovali. Plocha pozemku pre stavbu nie je tak podstatná ako to, čo môžete na pozemku naozaj postaviť.
Kupujete nehnuteľnosť? Čo si je dobré všímať a na čo si dať pozor pri kúpe svojej novej nehnuteľnosti? Ako si vybrať lokalitu svojho nového bývania? Mesto vs. vidiek.
Mám sa pustiť pri predaji nehnuteľnosti do rekonštrukcie, alebo mám nehnuteľnosť predávať v pôvodnom stave? Oplatí sa mi do bytu/domu pred predajom ešte investovať za účelom vyššieho zisku?
Predaj svojej nehnuteľnosti bez starostí a na nič nezabudnúť. Ako postupovať pri predaji, tak, aby bol bezpečný a nemohol ma kupujúci oklamať?
Musí developer predať voľné parkovacie miesta novému majiteľovi bytu? Dá sa nárokovať na parkovanie v prípade, že som k nehnuteľnosti státie nekúpil?
Ako je to v prípade, že nehnuteľnosť vlastní majiteľ bývajúci v zahraničí a nemôže prísť na Slovensko? Je kúpa nehnuteľnosti možná a čo je potrebné?
Čo v prípade, ak sa nehnuteľnosť realitnej kancelárii nepodarilo predať a výhradnej zmluve skončila platnosť? Môže klient odstúpiť bez poplatku za služby a predávať to v inej kancelárii?
Kúpili ste byt a predávajúci vám neodovzdal komplet všetky kľúče, neodhlásil energie alebo trvalý pobyt? Čo môžem robiť v takej situácii?
Kúpil som byt a chcem ho hneď aj predať. Môžem aj v prípade, že ešte nie som na liste vlastníctva?
Čo môžem robiť, ak nesúhlasím so znaleckým posudkom znalca pre banku, od ktorej chcem získať hypotekárny úver?
Akú máte daňovú povinnosť pri predaji družstevného bytu, ktorý ste práve odkúpili. Predávať byt ako družstevný alebo až po odkúpení?
Dobré nastavenie ceny nehnuteľnosti je kľúčové, hlavne ak podpisujete rezerváciu za novú nehnuteľnosť a predaj tej vašej vám ponáhla...
Aká je najjednoduchšia cesta, ak chce rodinný príslušník, aby nehnuteľnosť zdedil výlučne jeden dedič a ostatných vylúčil? Dá sa daná zmluva napadnúť, alebo spochybniť?
Prišiel mi list, kde odosielateľ mi dal ponuku na odpredaj svojej časti pozemku, ktorý spoluvlastním. Avšak podpísaný nebol majiteľ druhej časti pozemku, ale...
Developer v projekte spomína oplotenie aj kamerový systém, ktoré pri podpise zmluvy o budúcej zmluvy neboli dodané, ako sa máme brániť, zavádzal investor?
Ako je to na Slovensku s odhadom ceny nehnuteľností pre účely dedičského konania?
Ako je to s rezervačnou zálohou za nehnuteľnosť v prípade, že nedostane klient hypotéku? Prepadne celá záloha realitnej kancelárii?
Kúpil som byt s parkovacím miestom pred domom. No po čase som zistil, že parkovacie miesto mi nebolo predané, čo mám robiť, aby som ho získal?
Čo vie realitný maklér a nikto ho v tom nenahradí pri predaji nehnuteľností? Je samourčenie predajnej ceny ten správny krok pri svojej nehnuteľnosti?
Vybrať si realitnú kanceláriu je ťažké, veď je ich na trhu viac ako tisíc, ale ako si vybrať realitného makléra? Ešte ťažšia úloha, hlavne v dnešnej dobe. Pokúsime sa vám trocha poradiť.
Predaj bez realitky? Z našich skúseností sme zostavili rebríček 10+1 typ "dobrodruha", ktorý sa rozhodol predávať svoju nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie. Samozrejme treba to brať s nadhľadom :-)
Kúpa bytu či rodinného domu sa môže výrazne predražiť, ak včas neodhalíte možné poruchy a skryté nedostatky. Technická inšpekcia nehnuteľností...
Je možné zrušiť Zmluvu o sprostredkovaní nehnuteľnosti bez pokuty? Ako je možné danú zmluvu vypovedať a aké sú možné následky? Je možná dohoda?
Ako je to s kúpnymi zmluvami, idú všetky do úschovy, alebo mám právo mať po podpise doklad o kúpe nehnuteľnosti?
Aká je daň štátu, ak ste predali družstevný byt, ktorý ste nevlastnili 5 rokov.
Má význam meniť v 30-ročnom byte rozvody elektriny? Je pri predaji bytu v pôvodnom stave nutné dokladať revíziu? Je bežné, aby sa kupujúci zaujímali a požadovali doklad o revízii elektrickej siete?
Ako máme postupovať, ak developer nesplnil podmienky zmluvy o budúcej zmluvy na prevzatie pozemku. Máme stavať na pozemku, ktorý nie je v našom vlastníctve? Aké sú možnosti?
Aká je práca realitného makléra, čo všetko musí vedieť a ako sa stať najlepším a profesionálnym maklérom? Ako je to so školeniami a zaučením, keď ste prácu nikdy nerobili?
Chcete byť realitný maklér a nikdy ste to nerobili a láka vás to vyskúšať? Čo je prácou realitného makléra, ako si vybrať realitnú kanceláriu a čo všetko na to budem potrebovať? Čo musí realitný maklér vedieť?
Maximalizujte šancu na predaj vašej nehnuteľnosti prostredníctvom tzv. homestagingu. Čo je homestaging a prečo je v zahraničí bežnou súčasťou predaja?
Aká je práca realitného makléra a aký by vlastne realitný maklér mal byť? Čo všetko je povinnosťou makléra, ako funguje realitný trh v praxi?
Na čo nemôžete zabudnúť po kúpe nehnuteľnosti? Čo treba všetko vybaviť, aké úrady navštíviť a na čo všetko myslieť po nadobudnutí svojho vysnívaného bytu, domu či chalupy.
Návod čo by v kúpnej zmluve pri predaji nehnuteľnosti nemalo určite chýbať a na čo si dať pozor. Čo je potrebné zaniesť na úrad katastra?
V dnešnej dobe je už bežné, že nehnuteľnosť je založená v prospech niekoho (väčšinou hypotéka od banky). Ako postupovať pri nehnuteľnosti so záložným právom – ťarchou zapísanej v časti „ C“ listu vlastníctva?
Ako predať alebo kúpiť rodinný dom bez realitnej kancelárie? Na čo všetko si dať pozor, na čo si dať pozor a čo všetko si všímať v najbližšom okolí?
Ako kúpiť nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie? Na čo všetko si dať pozor, aké dokumenty musím preštudovať a zohnať, na čo sa zamerať pri obhliadke?
Ako predať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie? Na čo všetko si dať pozor, ako inzerovať, ako určiť cenu nehnuteľnosti? Je to vlastne také jednoduché? Prinášame prvú časť.
Môžu za ceny realitné kancelárie, alebo dôvodom je niečo iné? Čo ovplyvňuje ceny nehnuteľností? Ako určiť cenu nehnuteľnosti?
Ako je to s rezervačnou zálohou pri predaji nehnuteľnosti, v prípade, že odstúpi predávajúca strana.
Bežný človek kupuje/predáva svoju nehnuteľnosť jeden/dvakrát za život. Základná otázka, ktorú na 99% rieši je, či sa obrátiť na realitnú kanceláriu a aké nevýhody a výhody to prináša.
V ktorej banke dostanete najvýhodnejšiu hypotéku? Na čo všetko prizerajú banky a kde mám istotu schválenia?
Chcel by som sa informovať či mi vzniká povinnosť platiť daň z predaja nehnuteľnosti, t.j. zdedeného bytu.
Ako a kedy sa dá anulovať darovacia zmluva a aké sú povinnosti druhej strany...
Aké kroky musíte spraviť pri predaji ornej pôdy v extraviláne s rozlohou nad 2000m2?
Ako to je s predajom nehnuteľnosti ak predávate známemu a máte podpísanú zmluvu s realitnou kanceláriou...
Koľko dní majú nárok predávajúci na užívanie bytu odo dňa vyplatenie celej sumy?
Viem predať polovicu nehnuteľnosti, ktorú vlastním so svojim manželom? Ako je to s predajom a mojim právom na nehnuteľnosť a predaj?
Vedeli ste, čo vás všetko môže prekvapiť, ak sa rozhodnete kupovať nehnuteľnosť bez profesionálov? Nie vždy je všetko bezproblémové a jednoduché tak, ako by sa mohlo zdať.
Ako je to z dlhom na bytovom fonde, je možná kúpa, aký postup doporučujete. Je sa čoho obávať, alebo je to bežné...
Obmedzenie vlastníkov pozemku na základe ochranného pásma elektrického a plynového vedenia...
Verím, že každý predávajúci uzná, že pri predaji nehnuteľnosti je najdôležitejšia jeho správna propagácia. Dostať sa do očí potencionálnemu kupcovi je polovičný úspech...
„Mama hotel“ – bývanie pod jednou strechou s rodičmi aj po finančnom osamostatnení sa detí je stále častejším fenoménom...
Istá miera záväzku však vie byť k prospechu. Jeden vhodne vybraný a exkluzivitou motivovaný maklér určite vloží do predaja nehnuteľnosti viac ako...
Ako si vybrať tú správnu chalupu práve pre vás, čo by mala všetko spĺňať, na čo si dať pozor a akú uprednostniť?
Ako je to pri predaji družstevného bytu a platení 19% dane štátu z členských práv?
Myslíte, že predaj Vašej nehnuteľnosti cez našu realitnú kanceláriu na exkluzívnu – výhradnú zmluvu je pre Vás nevýhodný?
Je potrebné do návrhu na zápis vlastníckeho práva zapísať všetkých účastníkov konania...
Boli sme na obhliadke tej istej nehnuteľnosti s dvoma rôznymi realitnými kanceláriami, keď ju chceme kúpiť hrozí nám pokuta?
Aký je rozdiel medzi obytnou, úžitkovou a zastavanou plochou? Aké sú povinné odstupy susedných stavieb?
V prípade ak sa záujemca o kúpu nehnuteľnosti rozhodne nevyužiť služby realitnej kancelárie, mal by mať vedomosť o úskaliach...
Je možné predať družstevný byt, prípadne podiely v družstve?
Môže si požadovať pokutu realitná kancelária v prípade, že neuzavreli zmluvu o predaji všetci spoluvlastníci?
Aj písanie má svoje pravidlá - kde dať medzeru, ako písať zátvorky, lomítka...
Čo sa väčšinou stane, keď predávajúci poskytne inzerciu svojej nehnuteľnosti viacerým realitným kanceláriam...
Chceli by sme si zobrať hypotárny úver, syn pracuje, ale ma exekúciu...
Aké mám povinnosti pri prenájme nehnuteľnosti...
Čo v prípade, že byt neprešiel ešte dedičským konaním...
S kupujúcim jednáme už 7mesiacov bez rezervačnej zmluvy a obávame sa, že kupujúci nás bude ďalej zavádzať...
Výhody/nevýhody spolupráce s realitnou kanceláriou...
Majiteľ nám k dátumu uvedenom na zmluve neodovzdal od nehnuteľnosti kľúče, čo máme robiť?
Zmena legislatívy realitných kancelárií prinesie zvýšenie provízií pre realitné kancelárie...
Kedy platíte daň z nehnuteľnosti a ako na to?
Kúpili sme nehnuteľnosť, na čo nesmieme zabudnúť...
Rozhodli ste sa predávať nehnuteľnosť sami? Vaša chyba, pretože sa nikdy nedozviete, že ste ju mohli predať drahšie...
Čo je a ako prebieha nútená a dobrovoľná dražba
pri nepodpísanej sprostredkovateľskej zmluve...
Zdedí po smrti časť majetku manžel dcéry?
Ako je to s výkonom záložného práva v dobrovoľnej dražbe...
Rezervačnú zálohu skladá na účet realitnej kancelárie záujemca o kúpu nehnuteľnosti. Následne sa zazmluvní predávajúcu...
Veľa klientov, portálov, neskúsených maklérov sa na začiatku orientuje podľa cenových máp nehnuteľností...
Stanovenie ceny nehnuteľnosti nie je až také jednoduché, ako by sa zdalo...
Často sa v praxi stretávame s prehnanými požiadavkami našich klientov...
Čo je exekúcia, kto ju vykonáva a ako sa jej vyhnúť
Máte na krku exekúciu a darovaním...
Akej najväčšej chyby sa môže dopustiť predávajúci pri predaji svojej nehnuteľnosti?
Nič nie je zadarmo, na čo si treba dávať pozor pri hypotékach a na čo nenaletieť...
Aby ste predišli pri rezervácií nehnuteľnosti rôznym nedorozumeniam...
Kupujeme s manželom pozemok neďaleko Martina. Chceme si dať na ňom postaviť dom na kľúč, na čo by sme si mali pri kúpe dávať pozor?
Ako a kedy sa platí zdravotná daň z nehnuteľnosti...
Ako si vybrať tú správnu realitku a neurobiť chybu hneď na začiatku...
Na čo všetko myslieť, keď chcete čo najlepšie predať nehnuteľnosť...
Podpisovať alebo nepodpisovať výhradné zastúpenie s realitnou kanceláriou?
Aké dve najčastejšie chyby robia predávajúci...
Ako si správne vybrať banku na hypotéku...
Daň z predaja nehnuteľnosti darovanú rodičmi...
Na každom kroku na nás číha klamlivá reklama, sľubovanie samých výhod, ale ak sa začneme o ponúkaný produkt zaujímať, zrazu zistíme...
Kedy sa poskytuje provízia maklérom...
Od 1.5.2014, nie je možné v banke podpisovať záložné zmluvy na základe plnomocenstva...
Mala som záujem o kúpu nehnuteľnosti a maklér mi dal podpísať rezervačnú dohodu...
Vlastníte s niekym nehnuteľnosť, ale on má na jeho časti exekúciu? Čo v takom prípade?
Čo znamená v realitnom slovníku slovo anuita?
Chcete kúpiť/predať nehnuteľnosť na ktorej sú zapísané ťarchy?
Na pozemku je asi 18 vlastníkov, síce s malými čiastkami, len od 0,25 m2 do 12 m2.ale sú...
Upozorňujem našich klientov, že naši makléri pred každou obhliadkou nehnuteľnosti požadujú predložiť...
Práca realitného makléra je v podstate taká istá, ako každé iné podnikanie...
Poskytujete vážnemu záujemcovi o kúpu nehnuteľnosti možnosť k nahliadnutiu bianco kúpnej zmluvy, ešte pred tým...
Ako sa počíta výška rezervačnej zálohy pri nehnuteľnostiach, s čím treba počítať...
Stále rozmýšľate a kalkulujete s kúpou nehnuteľnosti a čakáte na ten správny okamžik, kedy budú nehnuteľnosti ešte lacnejšie?
Ako prebieha dedičské konanie pri zdedenej nehnuteľnosti...
Ako postupovať pri kúpe bytu, ktorý ma zapísanú ťarchu...
Ako je to s kúpou družstevného bytu...
Aké sú základné povinnosti pri prevode nehnuteľnosti...
Čo všetko potrebujete od majiteľa pri kúpe neskolaudovanoho domu s hypotékou...
Aký postup doporučujeme pri predaji nehnuteľnosti...
V minulosti som mala exekúciu, ktorá je vyplatená, ale figurujem v registri neplatičov...
Aké su možnosti kúpy nehnuteľnosti - spôsoby platby...
Postup pri kúpe nehnuteľnosti, rezervácia, náklady...
Aké dokumenty si je treba pripraviť pri predaji cez realitnú kanceláriu...
Ako prebieha predaj/kúpa družstevného bytu a v čom je rozdiel...
Každá zmluva sa musí dať vypovedať, žiadna nemôže byť 'nekonečná'...
Ako to na Slovensku funguje/nefunguje, alebo aká je vlastne realita...
Niektoré realitné kancelárie zavádzajú svojich klientov s konečnou cenou predávaných nehnuteľností...
Nezabúdajte, že pri predaji ide mnohokrát o celoživotné úspory a do podobného obchodu idete raz-dvakrát za život.
Aké sú náležitosti návrhu jeho obsah...
Čo by mala obsahovať kúpna zmluva...
Nekupujete byt v osobnom vlastníctve, ale iba členské právo. Aké sú s tým spojené problémy?
Nehnuteľnosti zaťažené ťarchami, ktoré sú obmedzujúce na predaj, vám správa katastra neprepíše na nového majiteľa.
Oplatí sa vám zrekonštruovať starý byt pred predajom?
Čo urobiť ak sa naša finančná situácia natoľko zmenila, že nestíhame splácať...
Ako si vybrať realitnú sieť na otvorenie vlastnej realitnej kancelárie...
Čo by ste mali vedieť pred otvorením vlastnej realitnej kancelárie...
Ako si vybrať tú správnu realitnú kanceláriu pre spoluprácu.
Čo by mali zabezpečiť kvalitné realitné kancelárie pri developerskom projekte.
Na trhu pribúda čoraz viac nehnuteľnosti, ktorých majitelia nezvládajú splácať dlhy.
Nevládzte splácať dlhy? Bojíte sa, že vám banka - exekútor zoberie váš byt alebo dom?
Konanie o povolení vkladu sa začína na základe písomného návrhu účastníka konania, ktorý sa podáva na mieste príslušnej správy katastra, v ktorej obvode sa nachádza predmetná nehnuteľnosť (byt, dom pozemok alebo chalupa).
Čo musí obsahovať kúpna zmluva pri kúpe/predaji nehnuteľnosti?
V dnešnej dobe sa 90 % nehnuteľnosti predáva cez internet, preto je dôležitá...
Zmluvy, ktoré sa podpisujú sú garantované právnikom a nikoho nezvýhodňujú, kryjú obe strany rovnako...
Pri kúpe nehnuteľnosti pomocou hypotekárneho úveru existujú ...
Exkluzívna – výhradná zmluva zároveň klientom prináša kvalitnejšie služby, ale načo by ste si mali dávať pozor.
Aký sú hlavné rozdiely medzi malými regionálnymi kanceláriami a silnými celoslovenskými...
V poslednom čase sa na realitnom trhu objavujú nové praktiky niektorých realitných kancelárii... Na čo si dať pozor a čomu sa vyvarovať?
Je samozrejmé, že každý kto kupuje alebo predáva nehnuteľnosť, má určité obavy aby ho niekto neoklamal...
Aké sú možnosti financovania nehnuteľností? Máte na novú nehnuteľnosť hotovosť, potrebujete hypotekárny úver? Aké sú katastrálne poplatky a čo očakávať?
Každý, kto nadobudne nehnuteľnosť má povinnosti, ktoré treba splniť, väčšinou to súvisí s prepísaním energií, ale ľudia často zabúdajú aj na...
Pri predaji nehnuteľnosti vám môžu plynúť najmä dve daňové povinnosti. Tými môže byť povinnosť dane z príjmov a daň z nehnuteľnosti.
Daň z nehnuteľností je povinnosť daňovníkov, ktorá vyplýva z ustanovení zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku.
V poslednom čase bolo v mnohých televíznych reláciách medializované, že sa na realitnom trhu objavujú nové praktiky niektorých realitných kancelárii.
HALO reality je celoslovenská realitná kancelária pôsobiaca vo viac ako 50 okresoch na Slovensku s viac ako 20-timi kamennými kanceláriami. Aktuálne patrí do tímu pirbližne 100 spolupracovníkov, ktorí sú pravidelne preškolení - niekoľkokrát za rok, pre čo najkvalitnejší servis a služby. Našou prioritou sú spokojní klienti, služby na najvyššej úrovni a nestrannosť pri každom obchode.